MAKALE / İMPLANT MUCİZESİ

İmplant Mucizesi

İMPLANT MUCİZESİ

Diş kayıplarına Çözüm...

Günümüzde diş implantları, tartışmasız olarak doğal dişlere en iyi alternatiftir. Geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir.

Bugün implantın, 21. yüzyılda üzerinde en çok çalışılacak olan diş tedavi şekli olduğu anlaşılmaktadır. Doğru teşhis, yeterli bilgi, tecrübe ve ekipmanla uygulandığında diş implantı, hasta ve hekim açısından başarılı sonuçlar verebilen bir tedavi şeklidir.

İmplant (diş ekme) nedir?
Kısaca implant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş köküdür. Seri kullanıma girdikten sonra değişik implant tipleri üretilmiştir. Ancak günümüzde en popüler olan implant tipi 'vida' şekilli olanlardır.

İmplantlar her olayda kullanılabilir mi?
ster tek diş, isterse birden fazla diş eksikliğinde eğer implant yerleştirmeye uygun miktarda kemik varsa, her olay için implant kullanılabilir.

Her hastaya implant uygulanabilir mi?
İmplant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle, implant konulması öngörülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Varolan kemiğin kalitesi de implant başarısını etkileyen faktörlerden birisidir. Ayrıca, tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece diş etlerinin tamamen sağlıklı olması gerekmektedir. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş limiti yoktur.

İmplant yerleştirilirken toplam tedavi süresi ne kadardır ve acı duyar mıyım?
İmplant operasyonlarının günümüzde sadece yarım saat içinde yapılması bile mümkündür. Uygun anestezi yöntemlerinin uygulanması durumunda herhangi bir acı hissi olmaz.

İmplantlar yerleştirildikten hemen sonra protezlerim takılabilir mi?
İmplantların kemik ile tam birleşmesini (Osteointegration) sağlamak için iyileşme dönemi olan ilk 2-4 ay boyunca implant üstüne gelen yüklerin en aza indirgenmesi gerekir. Ancak bu iyileşme süresinde size uygun bir geçici protez yapılabilir.

İmplantların temizliği önemli midir?
Evet. Hem de çok önemlidir. İmplantların ağız içindeki yabancı cisimler olduğu düşünülürse temizliklerinin en az kendi dişleriniz kadar hatta daha da önemli olduğunu takdir edersiniz.

İmplantların üzerine protez nasıl yerleştirilir?

İmplant yapma kararında yaşlılık etken faktör mü?
Sağlık yaştan çok daha önemli bir faktördür. 70-80'lerindeki birçok hastanın cerrahi riskleri daha genç fakat sağlık sorunu olan hastalardan daha azdır. Ayrıca, daha yaşlı kişilerin implanta ihtiyacı gençlerin ihtiyaçlarından daha olasıdır. Çünkü, yaşlılarda daha çok diş kaybı olmuştur.

İmplantların vücut tarafından reddedilme riski var mı?
İmplantlar, organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan maddelerden yapılmış ve yıllardır yoğun araştırmalara tabi tutulmuştur. Bu maddeler, genellikle titanyum gibi metaller ve hiçbir zaman canlı bir organizmanın parçası olmayan benzeri diğer maddelerdir. Vücudun bunlara karşı antigen üretip reddetmesi mümkün değildir.

İmplantların vücut tarafından reddedilme riski var mı?
- Daha iyi çiğneyebilme - Her istediğini yiyebilme
- Daha iyi estetik görünüm
- Özgüvenin geri kazanılması ile daha mutlu bir sosyal hayat
- Her şeyi yiyebilmeye bağlı olarak daha sağlıklı ve dengeli beslenme